سئو چیست؟

سئو یا SEO که مخفف عبارت “Search Engine Optimization” یا همان به اصطلاح بهینه سازی موتور های جستجو می باشد. هدف از انجام سئو (SEO) دیده شدن هر چه بیشتر کسب و کار اینترنتی شما توسط افراد بیشتری می باشد.

به زبان ساده، سئو سایت را میتوان به این گونه تعریف نمود؛ مجموعه عملیات های بهینه سازی وب سایت شما طوری که هنگام جست و جو کلمات مربوط به کسب و کار شما در نتایج ابتدایی موتور جست و جو نمایش داده شود.

در واقع هر چقدر مطالب سایت شما در پی جستجوی کاربران در موتور های جست و جو (مانند: گوگل، بینگ و …)  نمایش داده شوند، امکان دیده شدن محصولات و خدمات شما هم به همان میزان رشد قابل توجه ای خواهد داشت ، به همین دلیل سئو سایت باعث گسترش و پیشرفت کسب و کار اینترنتی شما خواهد شد. اما سوال پیش رو این است، سئو چگونه کار می کند؟

کسب و کار اینترنتی

نحوه کارکرد سئو

برخی موتورهای جست و جو از ربات های برای گشت و گذار یا به اصلاح، خزیدن (crawling) استفاده میکنند.

این ربات ها همیشه از سایتی به سایت دیگر، از لینکی به لینک دیگر میروند و محتویات داخل هر URL را بررسی میکنند و ثبت میکنند.

دلیل نام گذاری ربات ها به خزنده

اگر به راه رفتن خزندگان دقت کرده باشید، میبینید که بدن آنها بر روی زمین کشیده میشود، همین نحوه رفتار را هم به ربات های موتورهای جست و جو میتوان تعمیم داد. به این صورت که در هر نقطه، تمام محتویات را بررسی میکنند و لینک ها را خوانده و بایگانی (index) میکنند.

به عملیات ثبت و بایگانی محتویات یک URL، indexing میگویند. خزنده های موتورهای جست و جو هر چند وقت به سایت و URL های شما سرکشی میکنند که این بازه زمانی به نسبت هر سایتی متغیر میباشد.

برای دریافت اطلاع بیشتر در مورد مدت زمان سرکشی این ربات ها به وب سایت میتوانید به مقاله خزنده های موتورهای جست و جو رجوع کنید.

نحوه کارکرد خزندگان - دیزان وب

چه معیارهای در سئو مهم است؟

سئو در کل دارای شش عامل مهم برای سنجش محتوای شما می باشد. به فرض مثال  کیفیت محتوا و وزن کلمات کلیدی محتوای شما  جزو عوامل کلیدی دسته بهینه سازی  محتوا محسوب می شوند و سرعت سایت شما در دسته معماری سایت محسوب می شود. اما راه های میانبری در سئو وجود دارد که ما از آنها با عنوان سموم سئو یاد می کنیم.

شما به راحتی می توانید از این میانبرها استفاده کنید و سایت خود را در رتبه بندی ها تا مدت زمانی بالا نگهدارید اما یادتان نرود که این بالا نگهداشتن تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که مچ شما توسط ربات ها گرفته شود.

انجام ندادن این میانبرها خود به خود باعث سئو سایت و گرفتن ورودی ارگانیک برای محتوای سایت شما می شود، پس تا جایی که امکان دارد از استفاده این سموم سئو دوری کنید تا رتبه های که بدست می آورید ماندگار تر باشد، زیرا الگوریتم های جستجو به گونه ای طراحی شده اند که صفحات معتبر و مرتبط را برای ایجاد تجربه جستجوی کارآمدتری  به کاربران خود نمایش دهند لذا بهینه سازی محتوای سایت خود با در نظر گرفتن این عوامل می تواند به راحتی  در رتبه بندی های جستجو جایگاه مناسبی برای خود دست و پا کنید.

فراموش نکنید که رعایت نکات ظریف و مهم در سئو سایت می تواند باعث موفقیت کسب و کار اینترنتی شما در نتایج جستجو باشد. در ادامه به اینکه چرا سئو برای بازاریابی دیجیتال مهم است خواهیم پرداخت.

باید این نکته را درنظر داشت که سئو سایت، مجموعه عملیات میباشد که دربرگیرنده فاکتورهای متعددی میباشد.

سئو و دیجیتال مارکتینگ

سئو یکی از اساسی ترین بخش های دیجیتال مارکتینگ می باشد به این دلیل که سالانه افراد، بالغ بر یک تریلیون جستجو در خصوص خدمات و محصولات مورد نیاز خود انجام می دهند. جستجو در دنیای وب منبع اصلی ترافیک برند ها و تجارت های مختلف می باشد.

دیجیتال مارکتینگ و سئو