۶ روش توصیه شده گوگل برای بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر برای بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی یکی از مهمترین کارهای محسوب میشود که علاوه بر افزایش سرعت سایت و رتبه گرفتن تصاویر، میتوانید منابع ذخیره سازی سایت را در حد بسیار زیادی حفظ کنید.

به تازگی یک ویدئو درمورد بهینه سازی تصاویر توسط یکی از مدیران گوگل نشر داده شده که در این مقاله قصد داریم که نکات مهم و اصلی آن را بررسی کنیم.

باید گفت که مخاطب اصلی این محتوا، سایت های فروشگاهی هستند که تصاویر خیلی خیلی زیادی دارند اما این نکات را میتوان برای باقی کسب و کارها در بستر اینترنت استفاده کرد.

این مقاله خلاصه ای از نکاتی است که داخل ویدئو گفته شده است پس با دقت مطالعه کنید و هرسوالی داشتید با ما درمیون بذارید.

خب بریم سراغ تیرهامون

۱- حذف CLSها برای بهینه سازی تصاویر

اول باید بگم که به جابچایی غیرمنتظره المان های سایت CLS میگویند که مخفف Cumulative Layout Shift میباشد.

CLS بطور مستقیم به تصاویر مربوط نیست اما اگر در انتخاب ناحیه تصاویر و ابعاد و اندازه یا حجم تصاویر دقت نکنید دچار افزایش نرخ CLS میشید که این به بهینه سازی، سئو و رتبه صفحات شما آسیب میزند.

۲- انتخاب ابعاد مناسب تصویر

یکی از اولین و مهمترین کارهای قبل از بارگذاری تصاویر، پیدا کردن و انتخاب کردن ابعاد مناسب برای یک تصویر است. ابعاد یک تصویر (عرض و ارتفاع) اگر مناسب نباشد، باعث افزایش زمان لود تصویر میشود.

۳- انتخاب فرمت مناسب برای تصاویر

بعد از انتخاب ابعاد تصویر، فرمت مناسب مرحله بعدی هستش.

تعداد خیلی زیادی فرمت برای تصاویر وجود داره که از مهمترین آنها باید به JPG،PNG و webP اشاره کرد.

همیشه باید قبل از بارگذاری تصویر درمورد فرمت مناسب اون تصویر فکر کنید، مثلا فرمت webP دارای حجم کمتری نسبت به PNG هست اما کیفیت کمتری هم داره.

اگر درمورد اینکه کدوم کیفیت تصویر برای تصاویر سایت شما مناسب تر هستند میتونید به قسمت Serve Image Next-Gen Formats داخل Page Speed Insights مراجعه کنید.

۴- فشرده سازی تصاویر

بعد از انتخاب فرمت، مرحله بعدی فشرده سازی تصاویر هست. خیلی از ابزارهای آنلاین و غیرآنلاین وجود دارند که کار فشرده سازی تصاویر را برای شما به راحتی انجام میدهند اما باید به این نکته توجه کرد که فشرده سازی باعث از بین رفتن بیشت از حد کیفیت تصاویر نشود.

اصطلاحا خیلی روی بهینه سازی تصاویر نباید وسواس به خرج داد تا از کیفیت تصویر کم شود.

۵- تصاویر را cache (کش) کنید

شما میتوانید به سادگی نوشتن یک کد روی هدر، به مرورگرها دستور دهید تا مدت زمان مناسبی تصاویر شما را کش کنند.

این امر خیلی به سرعت لود (Load) شدن تصاویر کمک میکند.

نکته:اگر خیلی تصاویر سایت خود را تغییر میدهید، باید زمان کش کردن را کوتاه در نظر بگیرید.

۶- سخن آخر

اگر میخواهید از صحت کارکردن تصاویر سایت خود و ترتیب لود شدن آنها اطلاعات دقیقی داشته باشید باید به Deffer Off Screen Images در قسمت Page Speed Insight گوگل کنسول مراجعه کنید.

در کل قسمت Page Speed Insight گوگل خیلی از لحاظ بررسی سرعت و تغییر دادن المان ها به صورتی که سرعت سایت بالا بره میتونه کمکتون کنه.

ضمنا مثل همیشه اگر هر سوالی داشتید از طریق راه های ارتباطی با دیزان وب که داخل سایت هست میتونید با ما تماس بگیرید و سوالاتتون رو مطرح کنید.

در آخر هم باید بگم اگر تمایل دارید که ویدئو کامل رو ببینید در قسمت کناری میتونید با زیرنویس فارسی تماشا کنید.