طراحی کاربر پسند یا user friendly برای یک وب سایت به چه معناست؟

امروزه هر وب سایتی نیاز دارد که به شکلی کاربر پسند(user friendly) طراحی شود. بازدید کنندگان همیشه از یک سطح استاندارد خاصی انتظار دارند که طراحان وب سایت باید هنگام انجام پروژه از آنها آگاه باشند.

نحوه نمایش صفحه در دستگاه های مختلف و اندازه های مختلف صفحه همگی از نکات مهم یک طراحی کاربر پسند می باشند.

یکی از نکات مهم در طراحی کاربر پسند توجه به این موضوع است که امروزه بیشتر افراد از دستگاه های تلفن همراه خود برای دسترسی به صفحات استفاده می کنند، لذا رعایت یکپارچگی در ظاهر صفحات در ابعاد دستگاه های تلفن همراه بسیار مهم است.

وقتی صحبت از یک وب سایت با طراحی کاربر پسند به میان می آید منظور دقیق ما یک وب سایت به راحتی قابل درک با کارکرد سریع است.

رعایت هنجار های مرسوم طراحی یک وب سایت و اطمینان از به روز ماندن دو الزام فنی اصلی در مسئله یک طراحی کاربر پسند می باشند.

user friendly طراحی کاربرپسند

در ادامه ما نکاتی را برای ایجاد یک وب سایت کاربر پسند به شما خواهیم گفت، با ما همراه باشید.

در دسترس بودن یا (accessibility):

در دسترس بودن یک وب سایت به این معنی می باشد که هر کسی صرف نظر از محدودیت های فیزیکی ، شناختی ، فنی ، زبانی یا دیگر توانایی ها قادر باشد از سایت شما استفاده کند.

این نوع در دسترس بودن وب سایت نقش بسیار مهمی در طراحی کاربر پسند ایفا می کند.

طرح کلی سایت:

طراحی یک وب سایت و طرح بندی آن بر اساس گرایش ها و سبک های خاص هر صنعت مورد نظر از یکدیگر متمایز هستند.

در حالی که شرکت های بزرگ عموما به طرح های کلاسیک ( شامل ویژگی های معمولی مانند گزینه های چند زبانه و هدر یا نوار کناری صفحه قابل پیمایش) علاقه دارند، کسب و کار های کوچک تر طرفدار وب سایت های اسکرول شونده هستند.

قوانین ثابتی برای طراحی یک وب سایت وجود دارد که ظاهر و احساس یک وب سایت مدرن را تعیین می کند.

امروزه طراحی بسیاری از وب سایت های حال حاضر دنیا تحت تاثیر رابط های کاربری طراحی شده در فیس بوک و لیندکیدن می باشند.

پس توصیه ما هم به شما برای طراحی یک وب سایت کاربر پسند پیروی از طرح کلی یا رابط های کاربری این نوع پلتفرم ها می باشد زیرا کاربران زیادی با آنها آشنا هستند و کار می کنند.

در حالی که انیمیشن های متحرک اساس طراحی های مدرن را تشکیل می دادند اما امروزه یک طراحی کاربر پسند ایده ال طراحی شیک تر و منظم تر را شامل می شود.

طرح کلی سایت

ساختار:

یک ساختار واضح و آسان یکی از مهم ترین دستورالعمل های می باشد که ما باید هنگام ایجاد یک طرح کلی برای وب سایت خود آنرا رعایت کنیم.

صفحات با محتوای زیاد و بیش از اندازه باعث می شود که کاربران در صفحات شما احساس گم شدگی یا سردرگمی داشته باشند، که این امر منجر به کاهش بازدید و در نتیجه کاهش درآمد کسب و کار شما می شود.

به همین دلیل شما باید مطمئن شوید که محتوای سایت شما به طور مساوی توزیع شده است یا نه! برای انجام درست این کار شما باید پیش نویس های خود را مختصر کنید.

محتوای سایت شما باید به راحتی قابل خواندن و دارای طول مناسب باشد. اینها شیوه های هستند یک طرح کاربر پسند ساختار یافته آنرا شامل می شود. شما می توانید محتوا های طولانی سایت خود را با استفاده از پاراگراف ها و عنوان ها از هم جدا کنید.

برای داشتن یک طراحی کاربر پسند نیاز دارید که از فیلم و تصاویر به طور موثر در محتوای سایت خود استفاده کنید زیرا هرچه کاربر راحت تر سایت شما را درک کند قطعا وقت بیشتری در آنجا خواهد گذراند.

ناوبری سایت:

دقت داشته باشید تمام مواردی که برای طراحی ظاهر یک سایت به کار می رود باید برای ناوبری سایت هم استفاده شوند. اما مهم ترین نکته در اینجا حفظ قدرت مسیریابی ساده و واضح کاربر در سایت می باشد.

ویزگی یک ناوبری خوب در سایت شما این است که کاربران با استفاده سریع و شهودی بتوانند فورا ساختارهای منو را شناسایی کنند.

معمولا برای انجام این کار یک نوار پیمایش کافی است و نگه داشتن منو ها به صورت یک ساختار ساده منوی اصلی و فرعی کاربر پسند تر می باشد.

اگر قصد استفاده از منوها به صورت پاپ اپ دارید پیشنهاد می کنیم که اینکار را مستقیم انجام دهید تا هرگز مانع هدف اصلی شما یعنی دستیابی به یک ناوبری واضح و یکپارچه نشود.

دقت داشته باشید نقاط منو باید به راحتی شناسایی شوند و پیوندهای ناوبری باید شامل نماد ها باشند، یا می توانید از تکنیک یک افکت شناور استفاده کنید به صورتی که وقتی موس روی آنها قرار گرفت ظاهر منو تغییر کند. علاوه بر اینها برای زیر منو ها از برچسب گذاری مختصر استفاده کنید.

ناوبری سایت

جنبه های تکنیکی سایت:

پیاده سازی از لحاظ فنی یک وب سایت بسیار مهم است.تنظیم بی عیب و نقص تمام محتوای یک صفحه برای استفاده راحت یکی از این موارد مهم است.

برای اینکار باید اطمینان حاصل کنید که تمام محتوای شما به درستی کار می کنند، چون خطاهای نمایش و بارگذاری به نوعی غیر حرفه ای بودن شما را نشان می دهد و کاربران را از بازگشت به سایت شما منصرف خواهد کرد.

محتوای سایت شما اگر از لحاظ بارگذاری طول بکشد می تواند به راحتی صبر کاربران شما را بین ببرد.

یکی از راه حل های جلوگیری از این اتفاقات تست کردن مکرر وب سایت خود است تا قبل از دیگران نواقص سایت خود را کشف و حل کنید.

سازگاری با انواع دستگاه:

وب سایت ایده ال وب سایتی می باشد که با هر دستگاهی سازگار و قابل دسترس می باشد.

به همین دلیل سازگاری با هر پلتفرمی برای یک وب سایت در خصوص یک طراحی کاربر پسند بسیار مهم تلقی می شود.

پس لازم است که از نرم افزار های غیر معقول در نمایش محتوای سایت خود خودداری کنید زیرا اینکار باعث می شود که کاربرانی که دستگاه های انها از نظر فنی در رده پایین تری قرار دارند برای دسترسی به سایت شما با مشکل مواجه شوند.

سازگاری با دستگاه های مختلف

طراحی واکنشگرا یا ریسپانسیو:

با رشد روز افزون تکنولوژی دستگاه های تلفن همراه و دسترسی انها به اینترنت وب سایت های امروزی باید با نیازهای مختلف همه دستگاه ها هماهنگ باشند و هماهنگی آنها مختص به رایانه ها نباشد.

در گذشته اکثر وب سایت ها متکی به طرح بندی استاتیک یا ایستا بودند که این امر باعث می شد کاربرانی که با دستگاه های تلفن همراه خود به این وب سایت ها وارد می شدند به سختی یک نمای کلی با اندازه مناسب از محتوای سایت را داشته باشند.

طراحی وب ریسپانسیو یا واکنشگرا این اجازه را به شما می دهد که ساختار وب سایت خود را با اندازه صفحه نمایش های مختلف تنظیم کنید.

در واقع این تکنیک در تلاش است که از تمام فضای در اختیار نمایشگر به بهترین نحو استفاده کند.

این نوع فرمت طراحی وب سایت نه تنها به طور خودکار با هر اندازه صفحه ای که استفاده می شود سازگار است، بلکه تمام عناصر ناوبری از جمله منو ها را هم با صفحه نمایش سازگار می کند.

این جنبه باعث استفاده راحت از یک وب سایت توسط هر دستگاهی می باشد.

اشتباهات رایج در طراحی وب سایت کاربر پسند:

گذشته نه چندان دور ما شاهد کلیک بر روی یک پیوند و نمایش آن به صورت پاپ آپ بودیم، اما امروزه شاهد غیرفعال کردن این قابلیت توسط کاربران از طریق افزونه های مروگر انها هستیم.

تا حد امکان سعی کنید که به کاربران خود راه های ارتباطی خود را نمایش دهید یا در معرض دید انها قرار دهید.

سعی کنید تا حد امکان پس از اتمام کار با سایت خود مطمئن شوید که به طور مرتب لینک های غیرفعال یا معیوب سایت شما بررسی می شوند، چون این لینک ها برای کاربران بسیار آزاردهنده می باشند.

بسیاری از وب سایت ها محتوای قدیمی یا نامرتبط ارائه می دهند. سعی کنید همیشه به روز باشید.

کاربران همیشه انتظار تسریع اقدامات خود را دارند، و اکثر انها برای محتوای که به سادگی یافت نشود صبر نمی کنند. پس برای هدایت آنها به صفحات سایت خود یک نوار ناوبری خوب طراحی کنید.

وب سایت ها باید ظاهری یکپارچه و هماهنگ داشته باشند. معمولا تازه کارها علاقه زیادی به استفاده از رنگ ها و فونت های متنوع در وب سایت خود هستند که این کار باعث می شود وب سایت شما از مسیر سادگی خارج شود.سعی کنید بیش از سه رنگ یا فونت برای یک وب سایت استفاده نکنید.

طراحی کاربر پسند